urlop macierzyński
Zobacz też poczucie bezpieczeństwa - www.blog.otylia.pl

URLOP NA ŻĄDANIE
Urlopy
dla wszystkich

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie jest przywilejem, z którego pracownicy korzystać mogą już od 2003 roku. Nie każdy jednak zna swoje prawa i nie ma pojęcia, że tego rodzaju urlop przysługuje również jemu. Pracodawca jest zobowiązany udzielić takiego uprawnienia, w chwili gdy podwładny wykazuje taką potrzebę. Zatrudniony może wówczas domagać się dni wolnych w pasującym mu terminie. Urlop na żądanie jest rodzajem urlopu wypoczynkowego, który wykorzystujemy dla załatwienia istotnych dla nas spraw, na które nie mamy czasu po skończeniu pracy, gdyż nie odpowiadają nam już późne godziny wieczorne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy skupić się na ważnych rzeczach z czystym sumieniem, że nie zaniedbujemy naszej pracy. Sprawy urzędowe to najczęstszy powód, dla którego składamy wniosek o urlop na żądanie.

Masz do tego pełne prawo

urlop na żądanie
Zdarza się, że masz do wykonania wiele wizyt w przeróżnych urzędach, jednak większość tego rodzaju placówek otwarta jest do godziny piętnastej. Problem pojawia się, gdy godziny otwarcia danego biura, pokrywają się z godzinami twojej pracy. Możesz dwoić się i troić, jednak nie zdołasz być w kilku miejscach jednocześnie. Jesteśmy tylko ludźmi, wobec tego, musimy jakoś podzielić obowiązki.

W jaki sposób zgłosić swój urlop na żądanie? Po pierwsze, możemy zjawić się osobiście u pracodawcy i na miejscu postulować o dni wolne od pracy. Istnieją oczywiście inne opcje, do których również mamy pełne prawo, tj. żądanie telefoniczne, pisemne czy faksem. Wcześniej jednak upewnij się, która z form jest preferowana przez twojego pracodawcę. Jeśli wymaga on od podwładnych osobistego pojawienia się w biurze, lepiej będzie, gdy przychylisz się do jego wymagań. Jeżeli forma nie robi dla niego żadnej różnicy, wykorzystaj opcję najlepszą dla siebie. Postaraj się także, jeśli twoje żądanie będzie przesłane faksem czy złożone pisemnie, by dotarło do twojego szefa. Zadbaj o to wcześniej, by z czasem nie okazało się, że pracodawca nie ma zielonego pojęcia o twoim urlopie. Czuj się pewnie, nie licz na innych, postaraj się, by żądanie doszło w powołane ręce.

4 dni w roku kalendarzowym

Urlop na żądanie to przysługujące ci cztery dni, w każdym roku kalendarzowym. Znaj zatem soje prawa! Pracodawca nie może nie udzielić ci tego rodzaju wolnego, jednak pracownik nie ma prawa rozpoczynać urlopu bez zgody szefa. Pamiętajmy jednak, że niewykorzystany w jednym roku urlop, niestety nie przechodzi na rok następny. Gdy potrzebujesz wolnego czasu na załatwienie istotnych rzeczy, nie czekaj, zrób to póki możesz.Oceń nasz serwis:

Urlop macierzyński
4 stars
Ocena: 4 Głosy: 82