urlop macierzyński
Zobacz też poczucie bezpieczeństwa - www.blog.otylia.pl

URLOP OJCOWSKI
Urlop
dla ojców

Urlop ojcowski

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, z góry wiadomo, kto po przyjściu dziecka na świat zajmie się maleńkim człowiekiem. To przyszła mama ma wyznaczone już z góry zadania, których musi podjąć się zaraz po narodzinach. Z reguły wiemy, iż to matka najlepiej sprawdzi się jako opiekunka, dlatego zasad tych kurczowo się trzymamy. Stereotypy należy jednak przełamywać. Ojciec, jako troskliwa głowa rodziny, również doskonale sprawdzi się w roli opiekunki do dziecka i gospodyni domowej.Głowa rodziny na wychowawczym

urlop ojcowski
Nowelizacja Kodeksu Pracy sprawiła, że tatusiowe mają większe prawa do skorzystania ze zwolnienia, jakim jest urlop ojcowski. Zanim nowe zasady weszły w życie, ojciec mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego, jednoznacznego z dzisiejszym urlopem tacierzyńskim, w momencie, gdy matka dziecka zrezygnowała z części przysługującego jej urlopu bądź gdy z jakichś powodów, zmarła w czasie trwania macierzyńskiego.

Ojciec, chcący udać się na urlop ojcowski musi złożyć stosowny, pisemny wniosek, na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem tegoż urlopu. Drogi Tato, znaj swoje prawa! Pamiętaj, że twój pracodawca nie może odmówić ci tego rodzaju urlopu.

W chwili, gdy tata zdecyduje się na opiekę nad swoim maleństwem, przysługują mu takie same przywileje, jakie gwarantowane są matkom podczas urlopu macierzyńskiego, tj. zasiłek wypłacany ze środków ZUS oraz ochronę przed zwolnieniem z dotychczasowej pracy. Urlop tacierzyński to w dalszym ciągu mało popularne zjawisko wśród panów. Jednak czasy się zmieniają, dlatego też wszystko idzie do przodu. Mężczyźni coraz bardziej zaczynają interesować się swoimi prawami i przysługującymi im przywilejami. Do tej pory, jedynie nieliczna grupa panów zdecydowała się na zwolnienie, jakim jest urlop ojcowski, z prostej przyczyny – brak wiedzy na ten temat.

Odrzuć stereotypy

Stereotypowy model rodziny, ukazuje nam mamę wychowującą dzieci oraz tatę – głowę danej komórki społecznej, który za zadanie ma przynosić do domu zarobione pieniążki. Poprzez tego rodzaju myślenie, zarówno dzieci jak i ich ojcowie bardzo wiele tracą. Maluchy większość czasu spędzają ze swoimi mamami. W tym momencie to się zmienia. Dzięki nowym przepisom, ojcowie mogą poświęcać więcej uwagi swoim pociechom.

Urlop tacierzyński to żaden wstyd, wręcz przeciwnie, możliwość wykazania się jako rodzić. Bardzo często, ojcowie nie dopuszczają do siebie myśli o urlopie, ponieważ uważają, że powinni zajmować się pracą i zarabianiem pieniędzy.

Urlop ojcowski, to obok możliwości spędzenia z własnym dzieckiem czasu, także same korzyści dla pracodawcy. Tatuś na zwolnieniu, jakim jest urlop tacierzyński uczy się odpowiedzialności, organizacji pracy, nabywa nowych umiejętności.Oceń nasz serwis:

Urlop macierzyński
4 stars
Ocena: 4 Głosy: 82