urlop macierzyński
Zobacz też poczucie bezpieczeństwa - www.blog.otylia.pl

URLOP WYCHOWAWCZY
Urlopy
wychowawcze

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy, przez większą część społeczeństwa, mylnie kojarzony jest z wypoczynkiem. Pamiętajmy, że kobieta udając się na tego rodzaju zwolnienie nie odpoczywa, wręcz przeciwnie, pełni rolę pełnoetatowej niani i gospodyni domu w jednym. Nie ma czasu, by marudzić, narzekać i użalać się nad własnym losem. Musi bowiem zakasać rękawy i wychować małego człowieka na pełnowartościowego obywatela. W momencie, gdy młodej mamie kończy się urlop macierzyński, ma ona prawo do urlopu wychowawczego. Jest to poważna decyzja, wymagająca od kobiety gruntownego jej przemyślenia.

Odpoczynek czy ciężka praca ?

urlop wychowawczy
Rozpoczynając pracę, zatrudniony już po miesiącu ma prawo do pierwszego odpoczynku. Ma wówczas prawo do 1/12 należnego urlopu rocznego. Warto również pamiętać, iż miesiąc pracy nie musi wcale pokrywać się z miesiącem kalendarzowym. Jeśli nie pracowałeś od pierwszego do pierwszego, lecz zacząłeś dopiero od połowy miesiąca, w połowie kolejnego masz prawo do ubiegania się o urlop wypoczynkowy. Nawet najciekawsza, najbardziej pasjonująca praca, bez koniecznego urlopu staje się twoim koszmarem. Nie masz siły, by wstać rano i udać się na miejsce swojej pracy, stajesz się ospały, zniechęcony, nawet znudzony. Nie można zaharowywać się na śmierć, wówczas każda ze stron nie będzie usatysfakcjonowana. Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że zmęczony pracownik to pracownik nie w pełni produktywny. Tylko wypoczęty, silny i zdrowy pracobiorca, może skutecznie działać. W innym przypadku firma więcej straci aniżeli zyska. Wykorzystywanie drugiego człowieka nie prowadzi do niczego dobrego. Za nieprzestrzeganie praw, firmom grożą wysokie kary. Po co zatem niepotrzebnie ryzykować.

Czy możliwy jest urlop wychowawczy płatny ? Z reguły jest to okres niepłatny, jednak istnieją pewne ustępstwa od reguły. Pracownik będący na urlopie wychowawczym, może ubiegać się o zasiłek rodzinny i dodatek do tegoż zasiłku. Aby jednak otrzymać tego rodzaju fundusze, zatrudniony musi spełniać konieczne warunki. Jakie mianowicie? Zasiłek rodzinny przysługuje takiemu pracownikowi w chwili, gdy przeciętny miesięczny dochód rodziny, oczywiście w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 504 złote.

Pamiętajmy zatem, że nie wystarczy jedynie sześć miesięcy przepracowane w dowolnym czasie przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, by móc ubiegać się o zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku rodzinnego. Musimy spełniać również inne kryteria, by urlop wychowawczy płatny stał się naszym udziałem.

Młoda mama na wychowawczym

Urlop – słowo to kojarzy się większości z odpoczynkiem, wakacjami, słońcem czy egzotycznymi wyjazdami. Jakże zatem mylnie interpretowane jest zjawisko urlopu wychowawczego. Kobieta na takim zwolnieniu nie wyleguje się na plaży, lecz ciężko pracuje i nie może ubiegać się o dzień wolny od pracy. Dziecko przecież nie zrozumie, iż jego ukochana mamusia jest fizycznie czy psychicznie zmęczona. Młoda mama na wychowawczym to kolejny etat w jej życiu. Z tymże, etat ten jest całodobowy.Oceń nasz serwis:

Urlop macierzyński
4 stars
Ocena: 4 Głosy: 82