
- Urlop wychowawczy
- Staż pracy
- Umowa zlecenie
- Ciąża podczas urlopu wychowawczego
- Dla nauczyciela
- Dokumenty do urlopu wychowawczego
- Wniosek o urlop
- Płatny urlop wychowawczy
- Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy
- Składki ZUS
- Dla ojca
- Ile trwa urlop wychowawczy
- Zwolnienie lekarskie
- Urlop na dziecko niepełnosprawne
- Umowa na czas określony
- Emerytura
- Drugie dziecko
- Urlop wychowawczy bezpłatny
- Kto płaci za urlop wychowawczy
- Okres składkowy
- Urlop wychowawczy w świadectwie pracy
Zobacz też poczucie bezpieczeństwa - www.blog.otylia.pl
URLOP WYCHOWAWCZY
Urlopy
wychowawcze
Urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy, przez większą część społeczeństwa, mylnie kojarzony jest z wypoczynkiem. Pamiętajmy, że kobieta udając się na tego rodzaju zwolnienie nie odpoczywa, wręcz przeciwnie, pełni rolę pełnoetatowej niani i gospodyni domu w jednym. Nie ma czasu, by marudzić, narzekać i użalać się nad własnym losem. Musi bowiem zakasać rękawy i wychować małego człowieka na pełnowartościowego obywatela. W momencie, gdy młodej mamie kończy się urlop macierzyński, ma ona prawo do urlopu wychowawczego. Jest to poważna decyzja, wymagająca od kobiety gruntownego jej przemyślenia.
Odpoczynek czy ciężka praca ?

Czy możliwy jest urlop wychowawczy płatny ? Z reguły jest to okres niepłatny, jednak istnieją pewne ustępstwa od reguły. Pracownik będący na urlopie wychowawczym, może ubiegać się o zasiłek rodzinny i dodatek do tegoż zasiłku. Aby jednak otrzymać tego rodzaju fundusze, zatrudniony musi spełniać konieczne warunki. Jakie mianowicie? Zasiłek rodzinny przysługuje takiemu pracownikowi w chwili, gdy przeciętny miesięczny dochód rodziny, oczywiście w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 504 złote.
Pamiętajmy zatem, że nie wystarczy jedynie sześć miesięcy przepracowane w dowolnym czasie przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, by móc ubiegać się o zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku rodzinnego. Musimy spełniać również inne kryteria, by urlop wychowawczy płatny stał się naszym udziałem.