
- Urlop wypoczynkowy
- Wniosek
- Wymiar urlopu wypoczynkowego
- Wynagrodzenie
- Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy
- Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim
- Kodeks pracy
- Zaległy urlop
- Jak obliczyć
- Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy
- Pierwszy urlop
- Urlop wypoczynkowy na 1/2 etatu
- Zwolnienie lekarskie
- Ekwiwalent pieniężny
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy
- Przymusowy urlop
- Wypowiedzenie
- Staż pracy
- Kiedy przepada urlop wypoczynkowy
- Urlop wypoczynkowy nauczyciela
- Po świadczeniu rehabilitacyjnym
Zobacz też poczucie bezpieczeństwa - www.blog.otylia.pl
URLOP WYPOCZYNKOWY
Urlopy
dla wszystkich
Urlop wypoczynkowy
Każdy zatrudniony posiada prawo do wolnego, jakim jest urlop wypoczynkowy. Wymiar dni wolnych od pracy zależy od okresu zatrudnienia. Im dłuższy staż pracy, tym oczywiście więcej dni wolnych. Urlop wypoczynkowy winien być coroczny, nieprzerwany i oczywiście płatny. Pamiętajmy jednak, że pracobiorca nie może zrzec się prawa do urlopu. Urlop wypoczynkowy można podzielić na kilka części. Jednakże, jedna z nich winna trwać co najmniej czternaście dni. Ustalenia terminu rozpoczęcia i zakończenia urlopu, pracownik musi ustalić ze swoim szefem, wszystko w formie pisemnej.
Ciesz się z wolnego czasu !

Nie masz siły, by wstać rano i udać się na miejsce swojej pracy, stajesz się ospały, zniechęcony, nawet znudzony. Nie można zaharowywać się na śmierć, wówczas każda ze stron nie będzie usatysfakcjonowana. Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że zmęczony pracownik to pracownik nie w pełni produktywny. Tylko wypoczęty, silny i zdrowy pracobiorca, może skutecznie działać. W innym przypadku firma więcej straci aniżeli zyska. Wykorzystywanie drugiego człowieka nie prowadzi do niczego dobrego. Za nieprzestrzeganie praw, firmom grożą wysokie kary. Po co zatem niepotrzebnie ryzykować.
Urlop wypoczynkowy to dni wolne, których udziela się zgodnie z rozkładem pracy konkretnego pracownika i nie są to już jego dni wolne od pracy, na przykład weekendy. W niektórych sytuacjach może się zatem zdarzyć, że urlopu pracodawca podwładnemu udzieli w niedzielę bądź dzień świąteczny. Dlaczego? Ponieważ w niektórych branżach, niedziela jest po prostu zwykłym dniem roboczym.